Mnozí lidé se tomu diví, ale proč, vždyť v 60.–70. letech, když se stavěly panelové domy, všude se dávaly parkety, a to je pokládali v mnoha případech na špatný podklad, který byl nerovný. A s těmito parketami se setkáváme dodnes. Tak proč tam nedat prkna na vyrovnaný podklad?
Dřevěná masivní prkenná podlaha v paneláku?
Myšlenka dát si do panelového bytu dřevěnou masivní prkennou podlahu není tedy špatná volba. Pro jednu takovou realizaci se rozhodla i majitelka bytu na snímcích. Chtěla tak oživit novější „komunistický“ panelákový byt, který je často bez ducha. Beton, lino, umakart. Trendem je bourat příčky, dělat společné prostory (obývák + kuchyně). To vše oživit prvky dřeva – dřevěnou masivní podlahou či obkladem stěny. Přivést lidem domů kus přírody a interiér zútulnit. A to se jí povedlo
V praxi zjišťujeme, že nejslabší 15mm masivní prkna se výškově vejdou. V naší zakázce byl požadavek investorky prkna borovicová. Mají krásnou kresbu dřeva, suky i barvu. Požadavek byl navíc na teplejší dřevinu, což borovice pocitově je (např. teplejší než dub, kvůli své hustotě). V úvahu připadal ještě severský smrk či sibiřský modřín. Dub a jasan byl již nad rozpočet.
Způsob pokládky byl zvolen plovoucím způsobem na sponky. Výhody jsou „jednoduchá“ pokládka, možnost podlahu „rozebrat“, vše suchou cestou bez lepení. Jednoduchou pokládku a možnost rozebrat jsem dal schválně do uvozovek. Pro laika pokládka jednoduchá není a rozebrání bez poškození také možné není, neboť krátké strany se lepí do sebe. Jednu velkou výhodu to ale má, pokládáte na korkovou podložku, je to na sponkách, a podlaha je tak celkově na došlap měkčí a příjemnější. Další výhodou jsou sponky samotné a jejich funkce. Protože jak známo, dřevo neustále pracuje. Pokud zvolíte pokládku na sponky, minimalizujete tak vznik spár, ne-li je zcela vyrušíte.
Jak to funguje? Jednoduše. Sponky jsou pružné, a tím vychytávají změny dřeva. Buď se roztáhnou – v případě bobtnání, anebo stáhnou v případě sesychání. Je to geniální systém.
A na jaké podklady se dá taková dřevěná podlaha položit? Rovný, hladký a dle norem vysušený podklad. Dřevěnou podlahu aklimatizovat týden v místnosti, kde se bude pokládat – nevybalovat, jde jenom o vyrovnání teplot. Vhodné je instalovat i parotěsnou zábranu. Následně pak kročejovou izolaci, ideálně korek 2–3 mm. Podlahovinu rozbalovat až těsně před pokládkou. Nezbytností je dilatační spára 15 mm mezi stěnami, trubkami topení a podlahou. Sledování optimálního klimatu v místnosti. Víme, že v panelácích je to s vlhkostí a v létě s teplotou složitější, ale právě pokládka na sponky je pro toto klima lepší než lepení. Podlaha má tak možnost díky pružným sponkám pracovat: poradí si s relativní vlhkostí vzduchu mezi 35–60 % a teplotou 20–30 °C. Optimální vlhkost je 45–65 % RV, ale víme z praxe, že v paneláku je těžko dosažitelná v zimě, kdy se topí, pokud nemáte dobré zvlhčovače vzduchu. Proto, pokud chcete masivní dřevěnou podlahu, volte pokládku na pružné sponky.
Realizaci podlahy Feelwood masivní borovice (Seca) provedli Zdeněk Strnad a Ondřej Jirsák z Nového Bydžova.
Josef Voborník
www.videopodlahy.cz