Místnosti sloužící hygienickým potřebám jsou nyní zcela běžnou součástí bytů. Jen stěží si dovedeme představit, že v minulosti tomu bylo jinak, a to nejen snad na venkově, ale i ve městech. Také dobře omyvatelný keramický obklad stěn hygienických zařízení, koupelen a WC i stěn nad kuchyňskou linkou považujeme dnes za naprostou samozřejmost. Nejspíš si ani neuvědomujeme, že taková povrchová úprava stěn interiéru nebyla v minulosti vůbec běžná.
V 19. století byly pro nově příchozí chudší občany Prahy běžně stavěny pavlačové domy s velmi skromnými byty. Do nevelké kuchyně se vstupovalo přímo z pavlače oddělené od dvora pouze zábradlím. Z pavlače byly přístupné i nevelké záchodové komůrky, společné pro několik bytů na patře. Také litinový prameník s pitnou vodou byl pouze na pavlači, ne v jednotlivých bytech. V poněkud výstavnějších činžovních domech měl již každý byt svůj vlastní splachovací záchod přístupný však často nikoliv z předsíně, ale z podesty domovního schodiště. Ani v těchto domech nebyla tedy ještě návštěva hygienického zařízení zcela soukromou záležitostí.
I když se mnohé domy z poslední čtvrtiny 19. století mohly chlubit honosnou uliční fasádou s bohatou štukovou výzdobou, nebyly ještě v devadesátých letech jejich byty vybaveny koupelnou neboli lázní. Dnes už se nám ani nechce věřit, že i ve městech sloužilo tehdy k mytí pouze plechové umyvadlo. Občasné omytí celého těla umožňovala v bohatších rodinách plechová sedací vana, v těch chudších spíš jenom necky, ve kterých se údajně jednou za týden v jedné ohřáté vodě vykoupala postupně celá rodina. Tato situace leckdy přetrvávala i později; stavební úpravy související se zvyšováním hygienického komfortu jednotlivých bytů se ve starších domech postupně prováděly nejen v první, ale ještě i ve druhé polovině minulého století.
V J. P. Jöndlově Poučení o stavitelství pozemním z roku 1865 se v kapitole nazvané Ovrhování zdí dočteme o různých druzích omítek, nikoliv však o obkladech. V části věnované záchodům je velká pozornost věnována odpadním troubám, ani zde však není zmíněna úprava povrchu stěn příslušných malých místností. Stavitelské příručky z konce 19. a počátku 20. století se dosti podrobně zabývají nejrůznějšími zednickými i jinými pracemi. Bývá však marné hledat na jejich stránkách popis keramických nebo jiných obkladů v chodbách nebo místnostech sloužících hygienickým potřebám. Je zřejmé, že obkládání stěn v interiéru budov nepatřilo na konci předminulého století mezi běžné stavební práce.
V II. dílu obsáhlé knihy Jiřího Pacolda Konstrukce pozemního stavitelství píše autor o obkládání stěn nad sporáky kachlem. V jedné z kapitol III. dílu je bez bližších podrobností zmíněno, že je vhodné obložit stěny veřejných záchodů kamennými deskami. Mezi mnoha kresbami, kterými je v příloze kniha doplněna, najdeme však dva architektonické návrhy vybavení místnosti se záchodem. Pro náročně řešený obklad stěn keramikou doporučil autor použití obkládaček dvojího formátu, obdélníkových a čtvercových. Jde nepochybně o návrhy určené pro výstavnější budovy, např. vily, nikoliv běžné obytné stavby.
Významným dodavatelem stavební keramiky byla už od osmdesátých let 19. století továrna v Rakovníku, pro kterou byl používán název Šamotka. Kromě žáruvzdorných šamotových cihel vypalovala z vhodných místních jílů i kvalitní slinuté dlaždice. K sortimentu patřily také interiérové obkládačky, vyráběné ve čtvercovém, případně osmiúhelníkovém formátu. Byly obvykle jednobarevné, někdy zdobené, ve hmotě okrově zbarvené a na povrchu opatřené glazurou. K doplnění osmiúhelníkových obkládaček sloužily nakoso postavené čtverečky o délce strany 65 mm. Obklad vnitřních stěn býval završen malou zaoblenou římsičkou, vytvořenou tzv. obrubkami – na WC ve výšce cca 90 cm, v koupelnách ve výšce cca 1,20 m, ale leckde i výše. Navíc byl obklad nahoře často zvýrazněn obdélnými pásky vyzdobenými ornamentem.
Tzv. glazované flísny pro interiérový keramický obklad byly podle publikovaných údajů již od roku 1886 vyráběny také v Horní Bříze nedaleko Plzně. Je pravděpodobné, že zejména do okrajových oblastí Čech a Moravy byla dodávána stavební keramika z Německa nebo z Rakouska.
Při úpravách a rekonstrukcích starších budov bývá věnována značná pozornost jejich fasádám, někdy i střešní krytině, oknům a vstupním dveřím. Pokud někde zůstaly v interiéru zachovány původní keramické obklady, je nutné považovat je za cennou součást historické stavby a chránit je před poškozením. Jejich dalším vývojem se budeme zabývat v druhém dílu tohoto seriálu.
Ing. Alfréd Schubert
Foto: archiv autora