Nadační fond Moravská krása, který se zabývá podporou moravské tradice a kultury včetně malování lidového ornamentu, jsme představili v minulém vydání časopisu Barvy Profi v rozhovoru s Dagmar Benešovou, členkou správní rady fondu. Ta nás také provede po Slovácku a představí jednotlivé oblasti a specifika jejich ornamentů. V první části seriálu Tour de ornament se podíváme na Podluží a dále Strážnicko až po Horňácko.
Začínáme v Břeclavi v Havlíčkově vile, kde bude na léto otevřena výstava Galerie moravského ornamentu, již několik maléreček právě maluje a která pak poputuje do USA. Jejím cílem je ukázat, jak je ornament různorodý a čím se od sebe jeho podoby v jednotlivých oblastech odlišují.
„Břeclav patří do velké folklorní oblasti Podluží a sahá až po Hodonín, je to moje domovina, proto je mi nejbližší,“ říká Dagmar Benešová. „Podlužácký ornament miluju a díky Marii Švirgové jsem se ho naučila i malovat. Je to moje skvělá učitelka, její malby můžeme společně obdivovat třeba na muzeu nebo kapličce v Lanžhotě, nově také na kapličce v Kosticích, kterou jsem měla možnost na podzim malovat, ornament u nás má jen 4 barvy a z toho nejvíce červené.
Nedílnou součástí Podluží je přehlídka různých rukopisů ornamentů v Nechorech na vinných sklepech v Prušánkách, kde se mi líbí nejvíc rukopis pana učitele Pavla Čecha, jeho staré krásné malby se obtahují dodnes.“ Malované Podluží se říká i proto, že součástí slavnostních krojů jsou ručně malované mašle s ornamenty pro dívky a šohaje a taky šátky pro vdané ženy.
www.moravskakrasa.cz
Foto: archiv Nadačního fondu Moravská krása